Kostel Jiříka z Poděbrad
Velmi poutavá budova...
Plečnikovo dílo se tak spolu s domem U Černé Matky Boží na Starém Městě, čistírnou odpadních vod v Bubenči a Průhonickým zámkem i parkem přidalo k dalším 42 pražským národním kulturním památkám. Vedle nich bylo do statutu národní kulturní památky povýšeno ještě dalších 34 objektů po celé České republice.
Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně byl postaven v letech 1928 – 1932 podle projektu slavného slovinského architekta Josipa Plečnika. Vysvěcen byl po dokončení stavby v roce 1932. Jedná se o jednu z vůbec nejvýznamnějších moderních sakrálních staveb na území České republiky.
Historie a okolnosti výstavby kostela jsou spojeny s poměrně zajímavými událostmi. Soutěže, která byla na projekt kostela vypsána se Plečnik původně neúčastnil, nejvyšší ocenění si ale odnesli jeho dva žáci, kteří poté vedle dalších významných architektů (např. J. Gočára, F. Roitha, P. Janáka, B. Hübschmanna a dalších) podpořili návrh, aby byl k projektu přizván právě Josip Plečnik, který se zdál být nejvhodnější osobou.
Plečnik svůj návrh dokončil v roce 1927, když výrazně pozměnil svou původní vizi, která předpokládala velkorysé zastavění prostoru dalšími budovami včetně školy, obytných domů či vítězného oblouku. Důvodem byl nedostatek finančních prostředků, který také výrazně oddálil realizaci projektu.
Národní kulturní památky jsou nejvýznamnější součástí kulturního bohatství národa. V České republice prohlašuje od roku 1962 národní kulturní památky svým nařízením vláda. Od té doby jsou vždy po několika letech prohlašovány další. Do seznamu národních kulturních památek České republiky byl mezi prvními zapsán např. Pražský hrad, Staroměstská radnice, Karlův most, či české korunovační klenoty.